Świadczenie pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wykroczeniem
Kancelaria świadczy pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wykroczeniem. Pomoc sprowadza się do reprezentowania w sprawie karnej, jak również dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Osoby pokrzywdzone bardzo często nie zdają sobie sprawy z przysługujących im uprawnień związanych z popełnionym przestępstwem, bądź wykroczeniem. Prowadzi to w praktyce do sytuacji, że pokrzywdzeni nigdy nie uzyskają należnej im rekompensaty.
Wskazać więc należy najczęstsze przypadki występujące w praktyce Kancelarii Adwokackiej, kiedy pokrzywdzony może starać się o pomoc prawną oraz dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia:
- Przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu: naruszenie nietykalności cielesnej, pobicie, ugryzienie przez psa, uszkodzenie ciała na posesji prywatnej, inne uszkodzenie ciała, błąd medyczny niosący konsekwencje zdrowotne dla siebie lub osoby najbliższej;
- Przestępstwa przeciwko rodzinie: przemoc domowa, znęcanie się, niealimentacja, porzucenie;
- Przestępstwa na tle seksualnym: zgwałcenie, obcowanie płciowe z małoletnim, kazirodztwo;
- Przestępstwa przeciwko wolności: groźba karalna, stalking, handel ludźmi, pozbawienie wolności;
- Przestępstwa przeciwko mieniu: kradzież, przywłaszczenie, oszustwo;
- wypadek komunikacyjny gdzie sprawca popełnił wykroczenie drogowe.
W przypadku pokrzywdzenia przestępstwem lub wykroczeniem konsultacja z prawnikiem wydaje się niezbędna celem prawidłowego dochodzenia swoich praw przed Sądem. Z uwagi na wielowątkowość i indywidualny charakter każdego przestępstwa lub wykroczenia, nie sposób w niniejszym wpisie opisać procedury postępowania w każdym przypadku. Wskazać jednak należy, że adwokat może pełnić rolę pełnomocnika pokrzywdzonego już na etapie postępowania przygotowawczego, a następnie reprezentować osobę pokrzywdzoną przed Sądem i na etapie egzekwowania zasądzonych kwot.
Kancelaria świadczy również pomoc w przypadku przestępstw prywatnoskargowych do których należą m.in.: spowodowanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu, pomówienie, znieważenie, naruszenie nietykalności cielesnej. Do wszczęcia postępowania o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego niezbędne jest wniesienie prywatnego aktu oskarżenia.